
- понеділок, 2 вересня 2024 р.
- Кафедра радіотехніки та інформаційної безпеки
Ліцензування провадження господарської діяльності з надання послуг у галузі технічного захисту інформації на кафедрі радіотехніки та інформаційної безпеки
Згідно з постановою Кабінету міністрів України від 28 липня 2003 р. №1180 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними науковими установами», і переліком платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 796 від 27 серпня 2010 р. № 796 (зі змінами і доповненнями) на кафедрі радіотехніки та інформаційної безпеки розпочато процедуру отримання ліцензії щодо провадження господарської діяльності з надання послуг у галузі технічного захисту інформації. Зокрема це такі послуги:
1. Виявлення закладних пристроїв
2. Оцінювання захищеності інформації, що не становить державної таємниці.
Діяльність з надання цих послуг вимагає ліцензування згідно ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг у галузі криптографічного захисту інформації (крім послуг електронного цифрового підпису) та технічного захисту інформації за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 821.
На першому етапі цієї діяльності планується надання послуг по виявленню закладних пристроїв (прихованих технічних засобів негласного отримання інформації, розміщених на об’єкті інформаційної діяльності, внаслідок чого створюється загроза витоку інформації з об’єкта інформаційної діяльності). Для цього робочою групою спеціалістів кафедри – виконавців робіт по ліцензуванню розроблена та погоджена з Адміністрацією Держспецзв’язку методика виявлення закладних пристроїв (лист погодження №50/07-1453 від 7.12.2023 р.).
Для виконання кадрових вимог щодо провадження ліцензованої діяльності у галузі технічного захисту інформації проведено ретельний відбір спеціалістів з вищою освітою у галузі знань “Інформаційна безпека” або вищою інженерно-технічною освітою фахового спрямування відповідно до обраного виду послуг. Виконавці робіт пройшли додаткову підготовку та підвищення кваліфікації фахівців з питань технічного захисту інформації за напрямами підготовки відповідно до обраного виду діяльності на курсах перепідготовки у Харківському Національному Університеті радіоелектроніки за двома програмами: «Виявлення закладних пристроїв» та «Оцінювання захищеності інформації. Експертні оцінювання у сфері технічного захисту інформації» і отримали відповідні сертифікати.
Кафедра на 80% забезпечена власними засобами вимірювальної техніки та контролю і обладнанням для виявлення закладних пристроїв. Укладення договорів з партнерами на основі попередніх домовленостей про надання в безоплатне користування приладів, що відсутні на кафедрі, дозволить успішно завершити роботи по ліцензуванню вибраних видів послуг і перейти до їх безпосереднього виконання.
Надання таких послуг в умовах військового стану має надзвичайну актуальність. Кошти від виконання робіт можуть бути спрямовані насамперед на зміцнення і розвиток матеріально-технічної і навчально-наукової бази кафедри.
Здобуті навики ліцензування та практичний досвід виконання вказаних робіт будуть використані для практичної підготовки студентів з ряду дисциплін спеціальності «Кібербезпека та захист інформації», зокрема предметів «Ліцензування, атестація та сертифікація у сфері безпеки об’єктів інформаційної діяльності», «Методи і засоби проведення спеціальних вимірювань в ІТС», «Технології комплексного захисту інформації».