Проекти отримали умовні назви:
- «Оптичний контролер оточення» (Фіцак Б.В., Вегера Ю. І., Ракович В.С., Браїловський В.В.);
- «Сапер Буковини» (Губчак В.О., Гусар М.І., Добровольський Н.Є., Ракович В.С., Браїловський В.В.).
Кінцева мета реалізації першого проекту полягає у виготовленні системи виявлення, визначення координат (азимут, координати місця) та нейтралізації (знешкодження) в заданих координатах дронів. Процедура виявлення дронів базується на аналізі акустичних, електромагнітних випромінювань БПЛА з наступним підтвердженням координат джерела вказаних випромінювань шляхом аналізу зображення штучним інтелектом. Отримані координати потенційно небезпечного об’єкту, що знаходиться в контрольованій частині повітряного простору, передаються на рухому платформу, на якій розміщено засоби нейтралізації (стрілецька зброя, електромагнітна рушниця). Нейтралізація здійснюється за координатами, що надходять від системи виявлення. Похибка позиціонування двох платформ, на яких розміщені засоби виявлення та знищення, по азимуту та куту місця не перевищує одного градуса.
В залежності від виявленого об’єкту використовується відповідний засіб нейтралізації. Наприклад, нейтралізація дрона типу Shahed більш ефективна за допомогою стрілецької зброї. Водночас не виключається використання всіх можливих засобів нейтралізації. Навіть в цьому випадку економічно вигідніше нейтралізувати (знищити) дрон типу Shahed вартістю $30 тисяч, ніж витрачати ресурси традиційних засобів ППО.
Кінцевою метою реалізації проекту «Сапер Буковини» є вилучення людини (сапера) з процесу пошуку потенційно небезпечних вибухових пристроїв. На даний момент уже розроблено і виготовлено радіокерований самохідний пристрій, на якому розміщено металошукач та систему відеоспостереження. Сигнал системи відеоспостереження обробляється штучним інтелектом за критерієм зовнішніх ознак відомих (внесених в пам’ять мікрокомп’ютера) вибухових пристроїв. Швидкими темпами реалізується проект виявлення вибухових речовин за допомогою гексокоптера.
Варто зазначити, що практична реалізація зазначених проектів здійснюється силами студентів кафедри радіотехніки та інформаційної безпеки ЧНУ.
Результати виконання цих проектів доповідались та демонструвались двома командами на науковій конференції INSCIENCE CONFERENCE 2023 (https://inscience.io/conference2023/ ) 17-18 червня поточного року в м. Київ.
INSCIENCE Conference 2023 – найбільша науково-популярна конференція в Україні з фокусом на відбудову країни. У конференції взяли участь 40 запрошених доповідачів, в тому числі 12 міжнародних. Зокрема, свою доповідь представив легенда космічної галузі, засновник Mars Society та аерокосмічний інженер Роберт Зубрін (Robert Zubrin). Змістовним був виступ Арно Кастаньє з компанії Skeleton Technologies, яка розробляє батареї із надшвидким зарядом для провідних автомобільних компаній та Європейського космічного агентства.
Обидва проекти викликали жвавий інтерес у вітчизняних та закордонних кореспондентів. У представників команд брав інтерв’ю Грег Майр (Greg Myre) − журналіст National Public Radio (NPR, Національне громадське радіо) найбільшої некомерційної мережі радіостанцій США. Цікавим було спілкування з журналістом Bloomberg News, що представляє міжнародну інформаційну агенцію зі штаб-квартирою в Нью-Йорку.
24-25 червня 2023 року проект «Оптичний контролер оточення» був представлений на оборонному хакатоні Drone Hackathon «Anti-Shahеd» (http://surl.li/iwqqx), де 50 команд презентували свої проекти для представників Сил безпеки та оборони України. За результатами оцінок обрали трьох переможців, які презентували найдієвіші та найефективніші проєкти.
Проект «Оптичний контролер оточення»: поворотна платформа з системою акустичного та оптичного контролю небосхилу
У доповіді міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, з якою він виступив на хакатоні, відзначено потребу в ухваленні швидких рішень й реалізації ефективних ідей. За його словами, зараз критично важливо створити альтернативні системи протидії іранським шахедам. З переможцями укладуть контракти на $1 млн.; кошти підуть на якнайшвидшу реалізацію розробки, що знищуватиме ворожі дрони..
Учасники обох проектів і надалі докладатимуть зусилля для їх успішної реалізації, здійснюючи посильний внесок у наближення Перемоги та подальшу відбудову України.