Перейти до основного вмісту

Історія кафедри

Інтенсивний розвиток електронної промисловості в Україні, зокрема у м. Чернівці, вимагав підготовки висококваліфікованих фахівців радіоелектронного профілю. Тому в 1986 році на фізичному факультеті Чернівецького державного університету ім. Юрія Федьковича був здійснений перший набір студентів на спеціальності “Радіотехніка” та “Конструювання і технологія виробництва радіоелектронної апаратури”. Забезпечення навчального процесу здійснювалося секцією радіоелектроніки фізичного факультету, на базі якої в 1987 році була відкрита кафедра радіоелектронної апаратури. Виконуючим обов’язків завідувача кафедри був призначений талановитий фахівець доц. О.Р. Шеляг.

У зв’язку з початком будівництва в Чернівцях радіотехнічного заводу на фізичному факультеті було відкрите радіотехнічне відділення, яке очолив заступник декана доц. В.В. Брайловський. Набір на перший курс денної форми навчання становив 50 студентів на кожну спеціальність. З метою забезпечення навчального процесу інтенсивно проводилися роботи з формування викладацького складу відділення та зміцненню його матеріально-технічної бази, як за рахунок коштів університету, так і за підтримки підприємств військово-промислового комплексу м. Чернівці (“Гравітон”, “Кварц”, Радіотехнічний завод). Навчально-методичне забезпечення здійснювалось за сприяння Львівського політехнічного інституту, Харківського інституту радіоелектроніки та Київського політехнічного інституту. 

Навчальний процес на кафедрі забезпечували співробітники В.В. Александров, Е.Г. Бзовий, П.А. Коцюмаха, Ю.Ф. Редько, В.В. Червінська, А.А. Мойсюк, Я.В. Пацарнюк, А.Є. Зелик, П.М. Горлей, М.Я. Кушнір.

Відкриття кафедри радіотехніки

Враховуючи потреби підприємств м. Чернівці у фахівцях радіотехнічного профілю згідно рішення ректорату 1 жовтня 1989 року в Чернівецькому державному університеті була створена кафедра радіотехніки. Очолив кафедру кандидат технічних наук, директор ОКБ “Рута” ВО “Гравітон” Л.Ф. Політанський. На кафедрі працювали викладачі В.В. Браїловський, П.М. Горлей, О.П. Жук, О.Г. Хандожко, П.П. Ватаманюк, А.П. Федоренко, Г.І. Воробець, А.Є. Зелик, Т.О. Царик. Для викладання спеціальних дисциплін запрошувались викладачі з інших вузів.

Завідувач кафедри радіотехніки Л.Ф.Політанський
Завідувач кафедри радіотехніки Л.Ф.Політанський

В 1999 році за поданням університету та за підтримки членів методичної Комісії спеціальності “Радіотехніка” МОН України спеціальність “Радіотехніка” була доповнена спеціалізацією 7.090701 “Системи захисту інформації” (наказ по МОН України від 31.08.99, №1/9333).

Починаючи з 2000 року на кафедрі інтенсивно проводяться роботи по створенню матеріально-технічної та методичної бази для підготовки фахівців за новою спеціальністю, впровадження нової спеціалізації. Створений потенціал кафедри дав можливість відкрити в 2002 році нову спеціальність “Захист інформації з обмеженим доступом та автоматизація її обробки”. 

Колектив кафедри, 2002 р.
Колектив кафедри, 2002 р.

Починаючи з 2003 року у Чернівецькому національному університеті був розпочатий прийом абітурієнтів на навчання за спеціальністю 7.090701 “Системи технічного захисту інформації”. В зв’язку з цим кафедра отримала розширену назву – кафедра радіотехніки та інформаційної безпеки.

Формування контингенту студентів здійснювалось, як за рахунок випускників середніх шкіл, так і випускників технікумів. Значна кількість випускників Чернівецького політехнічного технікуму, які навчались на кафедрі на даний час успішно захистили кандидатські дисертації та працюють на кафедрі (П.М. Шпатар, Г.І. Ластівка, А.Д. Верига, В.Б. Русин).

Сучасність і кафедра

Кафедра радіотехніки та інформаційної безпеки проводить підготовку фахівців рівнів вищої освіти “бакалавр” та “магістр” за спеціальностями “Телекомунікації та радіотехніка” і “Кібербезпека”. При кафедрі успішно функціонує аспірантура зі спеціальностей: 171 – “Твердотільна електроніка”, 172 – “Телекомунікації та радіотехніка” .

Співробітниками кафедри проводиться робота з працевлаштування випускників згідно отриманими спеціальностями. Працевлаштуванню сприяє проходження практики на базі підприємств і організацій міста та області, а також введення у варіативну частину навчальних планів спеціалізованих дисциплін, що дозволяють студентам ґрунтовніше  опанувати обраний фах з врахуванням специфіки діяльності і потреб конкретних підприємств, організацій та наукових закладів.

Наукова робота, що виконується співробітниками кафедри здійснюється за напрямами: “Практичне застосування нелінійних динамічних систем в інфокомунікаціях” (керівник д.т.н., проф. Р.Л. Політанський) та “Апаратно-програмні засоби виявлення сигналів ядерного квадрупольного резонансу та оброблення їх інформаційних відображень” (керівник д.т.н., проф. А.П. Саміла).

До послуг радіоаматорів на кафедрі функціонує колективна радіостанція ЧНУ UR4YWW, де студенти також мають змогу приймати участь в міжнародних та всеукраїнських змаганнях із радіозв’язку на коротких та ультракоротких хвилях і посідають призові місця. Керівником радіостанції є Жук В.О. під керівництвом якого команда радіостанції здобувала першість на чемпіонатах світу та Європи.

На колективній радіостанції ЧНУ UR4YWW працюють Жук О.П. і Танасюк В.С., 1975 р.
На колективній радіостанції ЧНУ UR4YWW працюють Жук О.П. і Танасюк В.С., 1975 р.

Студенти активно займаються науковою роботою під керівництвом викладачів кафедри та приймають участь у конкурсах наукових робіт та олімпіадах за напрямками: “Кібербезпека”, “Інформатика і кібернетика”, “Радіотехніка”, “Телекомунікаційні системи та мережі”, “Інформаційні мережі зв’язку”, “Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка”, “Інженерія вбудованих систем“.

Зокрема, у ювілейному 2019 році студенти кафедри вибороли дванадцять призових місць (М.В. Апостолюк, В.В. Власенко, Ю.В. Герман, І.А. Жадан, Б.С. Нічий, О.В. Мойсюк, В.О. Ткач, М.М. Хобзей).

Призери олімпіад та конкурсів студентських наукових робіт, 2019 р.
Призери олімпіад та конкурсів студентських наукових робіт, 2019 р.

За час функціонування кафедри захищено п’ять докторських дисертацій (П.М. Горлей, Л.Ф. Політанський, О.Г. Хандожко, Р.Л. Політанський, А.П. Саміла) та вісімнадцять кандидатських дисертацій (О.П. Жук, М.Г. Рождественська, О.Є. Іларіонов, П.М. Шпатар, М.М. Іванчук, А.Д. Верига, А.П. Саміла, Г.І. Ластівка, В.В. Лесінський, С.Д. Галюк, П.В. Іванюк, І.М. Годинюк, В.О. Хандожко, Д.А. Вовчук, В.Б. Русин, О.В. Круліковський, Г.В. Косован, О.В. Гресь).

На даний час в аспірантурі навчається 13 аспірантів. Обдаровані студенти, аспіранти та викладачі кафедри проходять стажування у провідних наукових установах Європейських країн згідно грантів Erasmus Mundus та інш. (П.В. Іванюк – Франція, Нідерланди; О.М. Еліяшів – Італія; М.Я. Кушнір – Румунія, Іспанія; В.Б. Русин – Румунія, Німечина; Д.А. Вовчук – Фінляндія, Ізраїль; І.О. Усевич – Фінляндія; С.М. Храпко – Польща; О.В. Круліковський – Італія, Румунія; Є.І. Болонна – Португалія, Хобзей М.М. – Ізраїль, Власенко В.В. – Нідерланди). 

На базі кафедри з 2011 року проводиться Міжнародна науково-практична конференція “Фізико-технічні проблеми передавання, оброблення та зберігання інформації в інфокомунікаційних системах” (PREDT). Учасниками конференції представлені провідні вузи України та іноземних держав. На науковому форумі активно обговорюються проблеми сучасних радіотехнічних пристроїв та засобів телекомунікацій, використання детермінованого хаосу в системах зв’язку, моделювання та інформаційні технології, нано- та мікроелектроніка.

image

 

 

 

 

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності